Spelade in reklamfilm under stort hemlighetsmakeri

I somras berÀttade Helagotland.se om en stor hemlig reklamfilmsproduktion pÄ Gotland. Nu avslöjar filmföretaget The Line Gotland vilket företag det handlar om.

Reklamfilm inspeland bland annat pÄ NÀrsholmen.

Reklamfilm inspeland bland annat pÄ NÀrsholmen.

Foto: The Line/Volvo

Inspelning2018-02-24 18:15

I somras fick Gotland besök av ett stort internationellt företag som valt bland annat Gotland som plats för inspelning av en ny reklamfilm.

Nu stÄr det klart att det var Volvo som Äterigen valde Gotland som inspelningsplats och under stort hemlighetsmakeri spelade in en reklamfilm för sin nya bilmodell. 2015 spelade Volvo in en serie uppmÀrksammade reklamfilmer pÄ just Gotland och i Volvos film "Vintersaga" syns landskap frÄn NÀrsholmen och Hoburgen.

Filmföretaget The Line Gotland fick uppdraget att agera servicebolag för produktionen i somras.

– Det innebĂ€r att vi ser till att allt finns pĂ„ plats inför inspelning. Vi letar eller scoutar platser som kan vara fina att spela in pĂ„, söker alla tillstĂ„nd som behövs, finns med och ser till att grannar inte gĂ„r in i bilden nĂ€r filmkamerorna rullar. Vi stĂ„r för all service, helt enkelt, berĂ€ttar Dalia Munck, som Ă€r production coordinator.

Arbetet pÄ Gotland pÄgick i cirka tvÄ veckor och Dalia Munck berÀttar att det under de intensiva inspelningsdagarna var "helt galet".

– Det var helikoptrar i luften och lĂ„nga kranar pĂ„ bilar och full action.

The Line Gotland startades för ett och ett halvt Är sedan och företaget fÄr mer och mer att göra.

– Det Ă€r sĂ„ roligt. Vi fĂ„r nya förfrĂ„gningar hela tiden. Det har inte funnits nĂ„gra aktörer som har kunnat ta hand om de hĂ€r stora produktionerna pĂ„ Gotland tidigare. Vi utbildar nya assistenter hela tiden.

Är du nöjd med den fĂ€rdiga reklamfilmen?

– JAAA, det blev jĂ€ttefint. Det hĂ€r Ă€r ju det finaste man kan hĂ„lla pĂ„ med i reklamvĂ€g.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!