Nu växer Stenhuggaren ännu mer

Handelsområdet Stenhuggaren fortsätter att växa och i höst startar bygget av ytterligare ett handelshus, skriver GT.

Foto: Tommy Söderlund GT

Nya butiker2015-02-24 06:16

Handelshuset ska ligga mellan Arbetarrörelsens hus och det McDonalds som just nu håller på att färdigställas. Huset kommer att kosta 84 miljoner kronor och byggstart är planerad den 1 september.

Vilka det är som köpt tomten av förre ägaren Coop Gotland är det dock än så länge ingen som vill berätta.

- Köparen vill själva gå ut med den informationen och det dröjer nog inte så länge innan det blir offentligt, säger Richard Hedsand, vd för Coop Gotland, till GT.

Enligt ritningarna är det tre butiker som kommer att samsas om de 6 324 kvadratmeterna som handelshuset kommer att ha när det är färdigställt.

Läs hela artikeln i GT:s e-tidning >>

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!