Det här med att skriva krönikor, kommentarer med mera är verkligen en sak för sig. Det är verkligen inte alltid det lättaste, dels att föra fram sakfrågor dels att förnya sig.
Det vet vi journalister.
Men i dag har Sportbladets Peter Wennman gått över gränsen till allt vad anständighet ens skulle kunna utrryckas som. Med det helt osminkade syftet att totalt intetgöra allt vad omdömesbaserad kommentarsjournalistik kan vara, anspelar han på att Mourinho är den ende som kan rädda enhgelska Redknapp från...elektriska stolen.
Jo, det är sant!
Dessutom i ett hoppas jag fotomontage med just det, elektriska stolen.
Gudbevars ska man vara med Aftonbladet Plus för att få tillgång till denna illaluktande uppkastning. Inte värt en krona, är mitt enda svar.
The bottom is nådd, Wennman.
Om det här ens nådde upp till nivån "osmakligt", skulle jag bemöda mig ytterligare kritik, men Wennmans sjuka alliterationer är så unkna att Östersjns bottnar framstår som friska.
Shame on You, Mr Wennman.
/Carl-Henrik